Observator » Ştiri externe » Concurs inedit de paddle-boarding pe un lac subteran din Alpii Elveţieni

Concurs inedit de paddle-boarding pe un lac subteran din Alpii Elveţieni

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.03.2018, 07:40 | Modificat la 12.03.2018, 08:19

Lacul Saint-Leonard este cel mai mare lac subteran din Europa, aşa că oferă spaţiu mai mult decât suficient pentru amenajarea unui concurs de paddle-boarding.

Lacul Saint-Leonard este cel mai mare lac subteran din Europa, aşa că oferă spaţiu mai mult decât suficient pentru amenajarea unei piste de concurs pentru paddle-boarding, lungă de 300 de metri.

Paddle-boarding se aseamănă oarecum cu surfingul, dar şi cu caiacul: sportivii evoluează pe o planşă care nu este propulsată de valuri, ci de pagaie. Competiţia de pe lacul subteran din Elveţia s-a desfăşurat la mai multe categorii: bărbaţi, femei, solo sau perechi. Toate au oferit un spectacol la fel de fascinant.