Hasan Rohani, reales preşedinte al Iranului cu 57% din voturi
Preşedintele Iranului, Hasan Rohani, a fost reales în funcţie, pentru un al doilea mandat de patru ani, cu 57% din voturile exprimate în primul tur de scrutin, desfăşurat vineri, a anunţat sâmbătă ministrul de interne, Abdolreza Rahmani Fazli, în direct la televiziunea de stat Irib, transmit AFP şi Reuters
Preşedintele Iranului, Hasan Rohani, a fost reales în funcţie, pentru un al doilea mandat de patru ani, cu 57% din voturile exprimate în primul tur de scrutin, desfăşurat vineri, a anunţat sâmbătă ministrul de interne, Abdolreza Rahmani Fazli, în direct la televiziunea de stat Irib, transmit AFP şi Reuters.
Potrivit ministrului, '41,2 milioane de iranieni au participat (vineri) la scrutinul prezidenţial', ceea ce indică o prezenţă de 73%.
Dintre aceştia, 23,5 milioane au votat pentru Rohani, iar 15,8 milioane pentru Raisi, a precizat ministrul de interne.
Anterior, televiziunea de stat iraniană Irib, al cărei director este numit de ayatollahul Ali Khamenei, îl 'felicitase' pe preşedintele Rohani pentru realegere, în faţa conservatorului Ebrahim Raisi.
Ministrul adjunct de interne, Ali Asghar Ahmadi, anunţase mai devreme că, din cele 40 de milioane de buletine deschise, Rohani a obţinut 22,8 milioane de voturi, iar Raisi 15,4 milioane.
Alţi doi candidaţi au participat la scrutin, obţinând însă scoruri neînsemnate.
Sursa: Agerpres
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰