Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Insula Chios, devastată de incendii. Focul ar fi fost pus intenţionat

Infern de foc în paradisul turistic din Grecia. Insula Chios, A cincea cea mai mare insulă elenă, aflată la doar 7 kilometri de graniţa cu Turcia, este efectiv devastată de incendiile care ard neîntrerupt de duminică. Mai multe focare, intensificate de rafale de vânt, au mistuit case, sere şi livezi de măslini. Sute de localnici şi turişti au fost nevoiţi să fugă din calea flăcărilor, iar 16 localităţi au fost evacuate. Deşi nu se cunoaşte clar cauza incendiilor, autoritățile elene suspectează că focul ar fi pus şi îi caută pe vinovaţi.

de Redactia Observator

la 23.06.2025 , 19:51

Alerta de foc s-a dat duminica trecută. Primul focar s-a aprins din senin într-o zonă împădurită din apropierea orașului Chios, apoi alte două incendii au izbucnit la distanţă de nicio oră unul de altul. Imediat peste o sută de pompieri, cu autospeciale şi elicoptere de stingere au fost mobilizaţi. Din cauza vântului puternic, eforturile pompierilor au fost până acum  În zadar. Valul de foc a mistuit în nici 24 de ore, sute de hectare de vegetaţie şi ameninţă acum zonele locuite.

Localnici se plâng, că deşi incediile de vegetaţie au devenit o obişnuinţă în fiecare vară, sunt lăsaţi singuri în faţa focului.

"Nu avem apă aici, nu este siguranţă, nu este nimic. S-au organizat locuitorii, nu este departament de pompieri aici. Tăiem singuri crengile", a povestit un localnic.

Articolul continuă după reclamă

Din mai multe plantaţii de măslini nu a mai rămas nimic. Municipalitatea din Chios a declarat stare de urgenţă pe insulă şi a lansat un apel urgent pentru donații de apă, alimente și consumabile medicale pentru a sprijini voluntarii și pompierii.

Focul ar fi fost aprins intenţionat

Autorităţile încearcă acum să identifice cauza incendiului. Sunt luate în calcul mai multe piste, inclusiv o mână criminală.

"Suntem îngrijoraţi în privinţa faptului că incendiul a pornit în locuri diferite şi asta e o problemă majoră pentru investigaţie", a declarat Ioannis Kefalogiannis, ministrul elen al Mediului.

Chios nu este singura insulă afectată de foc. Pompierii luptă cu incendiile şi pe Insula Creta unde un focar a izbucnit în această dimineaţă în apropiere de Heraklion. În weekend, au fost în jur de 50 de incendii de vegetație în toată Grecia.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Ştiri externe » Insula Chios, devastată de incendii. Focul ar fi fost pus intenţionat