KARATE KID de Siria! Nur, o fetiță de 6 ani, se antrenează zilnic printre dărămâturi și bombardamente pentru un VIS: să devină campioană mondială la karate (GALERIE FOTO)
Nur Setut s-a născut în 2011, când a început războiul din Siria. În ciuda faptului că este înconjurată de moarte la fiecare pas, fetița se pregătește de la o vârstă fragedă pentru a deveni campioană mondială la karate.
Nur Setut s-a născut în 2011, când a început războiul din Siria. În ciuda faptului că este înconjurată de moarte la fiecare pas, fetița se pregătește de la o vârstă fragedă pentru a deveni campioană mondială la karate.
Părinții ei au fost cei care i-au insuflat dragostea pentru sport, i-au fost antrenori, ajutându-o să-și îndeplinească visul.

"Vreau să fiu campioană mondială, vreau să devin cineva", a mărturisit copila, potrivit Anadolu Ajansı.
- Extravaganță dusă la extrem! Un puști de 15 ani și-a acoperit Ferrari-ul de 220.000 de euro cu autocolant cu...
- CUTREMUR în lumea tenisului! Jucătorul Novak Djokovic, suspectat de DOPAJ. Șefii ATP ar ascunde adevărul legat de...
- Măcel în Siria. Peste 300 de civili ucişi în 2 zile de forţele de securitate şi de grupări aliate
- Regele Spaniei a apărut bronzat, cu urme de ochelari, la un forum din Madrid. Fusese la schi în Formigal
- Atacul cu cuțitul din Amsterdam ar fi avut motivație teroristă. Cine sunt victimele ucraineanului din Doneţk
Părinții fetei predau karate, dar se ocupă și de alți copii care doresc să facă sport.

La început, fata nu avea un echipament potrivit pentru orele de karate, însă, după lungi căutări, au reușit să găsească de la cineva care vindea haine second hand.
Nur povestește că mergea să facă antrenamente chiar și atunci când orașul Alep se afla sub asediu.

„Anul trecut, am fost nevoiți să părăsim Alepul. Ne-am stabilit în stațiunea Kefer Karmin și am continuat să ne antrenăm“, a declarat tatăl fetei.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰