Observator » Ştiri externe » Cinci morți și zeci de răniți, după tornadele devastatoare din Statele Unite

Cinci morți și zeci de răniți, după tornadele devastatoare din Statele Unite

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.04.2019, 08:58 | Modificat la 15.04.2019, 09:25

Tornadele fac noi victime în Statele Unite. Bilanţul a ajuns până acum la 5 morţi, în centrul şi sud-estul ţării. După ce sâmbătă, în Texas, doi copii de 3 şi 8 ani au murit striviţi de un copac, într-o maşină, acum un al treilea copil, în vârstă de 13 ani, şi-a pierdut viaţa în Louisiana.

Tornadele fac noi victime în Statele Unite. Bilanţul a ajuns până acum la 5 morţi, în centrul şi sud-estul ţării. După ce sâmbătă, în Texas, doi copii de 3 şi 8 ani au murit striviţi de un copac, într-o maşină, acum un al treilea copil, în vârstă de 13 ani, şi-a pierdut viaţa în Louisiana. El a căzut într-un canal de scurgere în care s-a revărsat apa produsă de ploile torenţiale.

În Mississippi, alţi doi oameni au murit şi cel puţin 19 au fost răniţi în oraşul Hamilton, lovit de o tornadă puternică. Zeci de case şi autoturisme au fost distruse de rafalele de vânt care au depăşit 200 de km/h.

Traficul aerian a fost şi el bulversat, 6.000 de zboruri au fost anulate sau amânate în această regiune.

Articolul continuă după reclamă