Observator » Ştiri externe » Parisul renunţă la maşini pentru o zi!

Parisul renunţă la maşini pentru o zi!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 21.06.2017, 11:40 | Modificat la 21.06.2017, 11:42

Autorităţile de la Paris au decis să declare 1 octombrie „ziua fără maşină”, iar restricţiile vor viza întreaga capitală a ţării, relatează AFP.

Autorităţile de la Paris au decis să declare 1 octombrie „ziua fără maşină”, iar restricţiile vor viza întreaga capitală a ţării, relatează AFP.

Astfel, pe 1 octombrie, nicio maşină proprietate personală nu va circula pe străzile Parisului în intervalul orar 11-18.

Anul trecut, restricţia a vizat numai bulevardele emblematice ale oraşului.

Articolul continuă după reclamă

„Dispozitivul precedent, prea complicat, era slab lizibil”, a explicat viceprimarul Christophe Najdovski, însărcinat cu transporturile.

El a precizat că bulevardele de la periferie şi cele din Bois de Boulogne şi Bois de Vincennes vor rămâne deschise circulaţiei.

Sursă: news.ro

Pe acelaşi subiect