Observator » Ştiri externe » Poliţist italian, maraton la minus 25 de grade Celsius, în Siberia

Poliţist italian, maraton la minus 25 de grade Celsius, în Siberia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.01.2019, 13:39 | Modificat la 26.01.2019, 13:40

Un poliţist italian pasionat de sporturi extreme a realizat o performanţă într-adevăr ieşită din comun. El a alergat, de unul singur, un maraton, în condiţii de iarnă grea, pe temperaturi care au coborât până la minus 52 de grade Celsius!

Un poliţist italian pasionat de sporturi extreme a realizat o performanţă într-adevăr ieşită din comun. El a alergat, de unul singur, un maraton, în condiţii de iarnă grea, pe temperaturi care au coborât până la minus 52 de grade Celsius! Pentru aceasta, italianul a ajuns într-una din cele mai friguroase regiuni locuite din lume: Iakuţia, din orientul îndepărtat al Rusiei. În timpul cursei, el a trebuit să-şi schimbe mănuşile, deoarece se formase gheaţă chiar şi în interiorul lor.