Observator » Ştiri externe » Campanie pentru siguranța bicicliștilor cu modele în lenjerie intimă, în Germania

Campanie pentru siguranța bicicliștilor cu modele în lenjerie intimă, în Germania

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 25.03.2019, 15:37 | Modificat la 25.03.2019, 15:37

O campanie care promovează siguranţa bicicliştilor a creat o serie de controverse în Germania. În clipul care ar trebui să convingă oamenii să poarte căşti de protecţie, apar modele îmbrăcate în lenjerie intimă.

O campanie care promovează siguranţa bicicliştilor a creat o serie de controverse în Germania. În clipul care ar trebui să convingă oamenii să poarte căşti de protecţie, apar modele îmbrăcate în lenjerie intimă. Sloganul este şi el pe măsură: "Arată ca naiba, dar salvează vieţi"!

Mai mulţi politicieni au fost revoltaţi de iniţiativa autorităţilor, iar o membră a Partidului Social Democrat a catalogat demersul drept: " jenant, stupid şi sexist".

Ministrul Transporturilor şi-a motivat decizia şi a declarat că tinerii refuză din motive estetice să poarte căştile de protecţie când merg cu bicicleta.

Articolul continuă după reclamă