Observator » Ştiri externe » Mii de spanioli au ieșit în stradă! Protestatarii nu mai vor REGE!

Mii de spanioli au ieșit în stradă! Protestatarii nu mai vor REGE!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.06.2014, 23:44 | Modificat la 03.06.2014, 09:27

Dacă în Madrid s-au strâns doar câteva sute de oameni care nu mai susțin monarhia, Barcelona este teatrul unor manifestații la care participă mii de persoane

Dacă în Madrid s-au strâns doar câteva sute de oameni care nu mai susțin monarhia, Barcelona este teatrul unor manifestații la care participă mii de persoane 

Abdicarea lui Juan Carlos a dat apă la moară celor care care nu susțin ideea monarhiei. Imediat după anunțul făcut astăzi de cel care a ocupat tronul iberi aproape patru decenii, anti-monarhiștii au început să se adune în piețele publice. La Madrid au strigat împotriva sistemului actual aproape 1000 de persoane.

Cei mai mulți protestanți s-au adunat în inima Catalunyei. Barcelona este locul în care mai multe mii de localnici au cerut revenirea la statutul de republică pentru Spania. Aceasta ar fi doar o doleanță suplimentară a catalanilor, care doresc și independența provinciei din care fac parte

Articolul continuă după reclamă

Tot în această seară s-au inițiat proteste în piețele publice din orașele Zaragoza, Cáceres, Cádiz, Santander, Ourense, Málaga și Murcia.