Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Viktor Orban: Prefer să plătesc o amendă de un milion de euro pe zi decât să primesc migranți. E mai ieftin

Premierul ungar Viktor Orban a declarat că Ungaria preferă să plătească amenda zilnică de 1 milion de euro impusă de Curtea de Justiție a UE (CJUE) pentru încălcarea regulilor privind azilul, decât să accepte imigranți. E mai ieftin să plătim amenda UE decât să primim imigranți, susţine liderul pro-rus. 

de Redactia Observator

la 07.02.2025 , 13:24

Viktor Orban: Prefer să plătesc o amendă de un milion de euro pe zi decât să primesc migranți. E mai ieftin Viktor Orban vorbește la ceremonia de deschidere a noului complex de studiouri al Institutului Național de Film, în Fot, pe 30 ianuarie 2025 - Profimedia

Ungaria alege să achite amenda zilnică de 1 milion de euro impusă de Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) pentru nerespectarea normelor comunitare privind azilul, deoarece această opțiune "iese mai ieftin" decât acceptarea imigranților, a declarat premierul Viktor Orban, potrivit EFE.

"Plătim un milion de euro pe zi. Dar dacă fac calculul cât ar costa să-i las să intre în Ungaria, este mai ieftin să plătesc amenda fără a lăsa imigranții să intre", a insistat Orban în declarațiile sale săptămânale la radioul public Kossuth.

Liderul ultranaționalist a descris poziția Ungariei drept"o rebeliune" împotriva politicilor de migrație ale Uniunii Europene (UE), cu care guvernul său nu este de acord.

Articolul continuă după reclamă

CJUE a sancționat Ungaria pentru încălcarea regulilor privind azilul

Pe acelaşi subiect

În decembrie 2020, Curtea de Justiție a UE a constatat că Ungaria nu a respectat legislația comunitară privind procedurile de acordare a protecției internaționale și returnarea imigranților aflați în situație de ședere ilegală.

Ulterior, în iunie 2024, tribunalul european a decis că Budapesta a ignorat deliberat hotărârea din 2020, motiv pentru care i-a impus: o penalitate de 200 de milioane de euro şi o amendă de 1 milion de euro pe zi, pentru fiecare zi de întârziere în aplicarea deciziei.

Ungaria refuză să plătească amenda

Guvernul ungar a refuzat să achite penalitățile, astfel că Executivul European a dedus automat în septembrie 2024: 200 de milioane de euro din fondurile europene destinate Ungariei, alte 93 de milioane de euro, sumă acumulată pentru neplata amenzii zilnice.

Cu toate acestea, Viktor Orban rămâne ferm pe poziție, preferând să continue plata sancțiunilor decât să accepte mecanismele UE de relocare a refugiaților.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Ați consumat produse cu aspartam pe o perioadă mai lungă de timp?
Observator » Ştiri externe » Viktor Orban: Prefer să plătesc o amendă de un milion de euro pe zi decât să primesc migranți. E mai ieftin