Traian Băsescu şi Raed Arafat printre variantele de premier, după ce Guvernul Orban 2 a picat la Curtea Constituţională
Decizie fără precedent a Curţii Constituţionale: preşedintele Klaus Iohannis nu trebuia să-l desemneze a doua oară pe Ludovic Orban pentru funcţia de prim-ministru. Şeful statului nu a comentat hotărârea CCR, dar a anunţat că va face un demers în următoarele 2-3 zile.
- Traian Băsescu şi Raed Arafat au fost propuşi ca premier de PMP, respectiv Pro România
- Guvernul Orban 2 a picat la Curtea Constituţională
Decizie fără precedent a Curţii Constituţionale: preşedintele Klaus Iohannis nu trebuia să-l desemneze a doua oară pe Ludovic Orban pentru funcţia de prim-ministru. Şeful statului nu a comentat hotărârea CCR, dar a anunţat că va face un demers în următoarele 2-3 zile.
Aşadar, preşedintele aşteaptă ca judecătorii să explice cum au ajuns la decizia de a declara propunerea sa neconstituţională.
Guvernul Orban 2 a picat la Curtea Constituţională, înainte de a ajunge la votul Parlamentului.
- Crin Antonescu: Bolojan să contacteze Administrația Trump și să spună că vor avea loc alegeri democratice în...
- Victor Negrescu, după ce JD Vance a criticat anularea alegerilor din România: "Nu aș zice că am fost atacaţi"
- Cum răspunde Nicuşor Dan la acuzaţia că ar fi luat şpagă de la firma Nordis. Cine a încercat să-l mituiască
- Nicuşor Dan, întrebat dacă guvernul ar putea cădea la moţiunea de cenzură: "Cred că sunt 50-50% şanse să pice"
- România, prezentă la conferinţa de securitate de la Munchen. Ce întâlniri a avut Emil Hurezeanu, ministrul de...
Preşedintele ar trebui să vină cu o altă propunere. Un premier care să formeze un Guvern capabil să primească votul de încredere.
În paralel, parlamentarii s-au făcut din nou că lucrează. Ședința pentru învestirea noului cabinet a durat 20 de secunde, apoi a fost amânată din lipsă de cvorum.
În acest moment, CCR solicită ca preşedintele să desemneze un premier susţinut de o majoritate, însă partidul în jurul căruia s-a format majoritatea care a dărâmat Cabinetul Orban 1 nu mai are candidat.
Preşedintele şi liberalii insistă pentru anticipate, dar planul nu a funcţionat până acum.
Totuşi, Orban insistă. Şi mai vrea o desemnare. De această dată susţinut de o majoritate. Care să nu-l voteze.
Candidaţi la fotoliul de premier mai sunt.
Eugen Tomac, preşedintele PMP: Traian Băsescu ar putea fi o soluţie şi are experienţa pentru a scoate România din criză. Dacă cineva s-ar gândi la ţară, Traian Băsescu premier
Pro România insistă pentru Raed Arafat.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰