Observator » Ştiri politice » Ion Iliescu a fost externat la patru zile după operația la inimă

Ion Iliescu a fost externat la patru zile după operația la inimă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.04.2019, 20:48 | Modificat la 05.04.2019, 21:45

Fostul preşedinte al României, Ion Iliescu, a fost externat, vineri. Medicii de la Institutul pentru boli cardiovasculare l-au operat de urgenţă luni şi i-au scos lichidul care i s-a acumulat în jurul inimii. Pericardită lichidiană a fost diagnosticul pus de medici.

Fostul preşedinte al României, Ion Iliescu, a fost externat, vineri. Medicii de la Institutul pentru boli cardiovasculare l-au operat de urgenţă luni şi i-au scos lichidul care i s-a acumulat în jurul inimii. Pericardită lichidiană a fost diagnosticul, iar după intervenţia chirugicală, recuperarea fostului şef de stat a fost foarte rapidă.

Acum, starea de sănătate a lui Iliescu este una bună dar se va întoarce în spital peste câteva săptămâni pentru control.

Ion Iliescu are 89 de ani şi a suferit în trecut mai multe operaţii, în timpul cărora i-au fost montate şase stenturi. 

Articolul continuă după reclamă