Observator » Ştiri politice » S-a VOTAT! STEAGUL României va fi SCHIMBAT!

S-a VOTAT! STEAGUL României va fi SCHIMBAT!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.05.2015, 08:16 | Modificat la 06.05.2015, 08:29

Parlamentarii au votat schimbarea drapelului de stat

Parlamentarii au votat schimbarea drapelului de stat

Steagul României s-ar putea îmbogăţi cu o coroană care va fi plasată deasupra stemei. Aleşii susţin că, astfel, stema va sublinia ideea de independenţă şi suveranitate a statului român. Iniţiatorii arată că mai multe ţări europene, precum Polonia, Cehia, Rusia, Bulgaria sau Ungaria au păstrat coroana lângă stema lor.

Proiectul va ajunge în plenul Camerei Deputaţilor care este decizională, potrivit activenews.ro

Articolul continuă după reclamă