Prima reacție a lui Băsescu după eșecul referendumului. Fostul președintele sare la gâtul lui Dragnea și al Patriarhului Daniel
Fostul președinte Traian Băsescu sare la gâtul lui Liviu Dragnea, pe care-l numește "Preacomandantul" și al Patriarhului Daniel, după eșecul referendumului pentru familie.
Fostul președinte Traian Băsescu sare la gâtul lui Liviu Dragnea, pe care-l numește "Preacomandantul" și al Patriarhului Daniel, după eșecul referendumului pentru familie.
Băsescu scrie că cei doi s-au bazat unul pe altul, crezând că vor avea avea mari foloase de creştere a propriei autorităţi în faţa românilor și că eşecul referendumului a dovedit că tandemul BOR / PSD nu poate controla votul popular.
Iată mesajul postat de Băsescu pe pagina sa de Facebook:
"Românii şi-au luat singuri diploma de maturitate europeană !
Preafericitul Daniel şi Preacondamnatul Dragnea au împins poporul român în aventura unui referendum din care fiecare a crezut că va avea mari foloase de creştere a propriei autorităţi şi credibilităţi în faţa românilor.
Preafericitul Daniel s-a bizuit pe capacitatea armatei PSD de activişti şi primari de a-i mâna pe români la vot, iar Preacondamnatul Dragnea s-a bizuit pe capacitatea armatei de preoţi de a-i mâna pe enoriaşi la vot după slujba de Duminică.
Iar românii le-au dat celor doi Prea… o lecţie usturătoare prin neparticipare la vot, cu efecte majore ale eşecului pentru societatea românească, pentru credibilitatea BOR, pentru credibilitatea guvernului şi pentru PSD, plus banii cheltuiţi .
În plus, eşecul referendumului a dovedit că tandemul BOR / PSD nu poate controla votul popular .
Rezultatul pozitiv al eşecului referendumului ? Românii şi-au luat singuri diploma de maturitate europeană .
PS – Rămân un susţinător al familiei formată prin căsătoria dintre o femeie şi un bărbat şi aşa o să-mi educ cei patru nepoţei, dar îi voi considera egali în drepturi şi pe cei care trăiesc în familii monoparentale şi pe homosexualii care trăiesc în parteneriat civil", a scris fostul președinte pe Facebook.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰