Observator » Ştiri sociale » Abrogarea Ordonanţei 13, reacții după anunţul făcut de premierul Grindeanu

Abrogarea Ordonanţei 13, reacții după anunţul făcut de premierul Grindeanu

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.02.2017, 08:39 | Modificat la 05.02.2017, 09:38

A existat imediat o reacţie din partea preşedinţiei la anunţul premierului Grindeanu de aseară. Klaus Iohannis susţine că retragerea Ordoanţei este un pas spre normalitate, care va duce la o detensionare a situaţiei create.

A existat imediat o reacţie din partea preşedinţiei la anunţul premierului Grindeanu de aseară. Klaus Iohannis susţine că retragerea Ordoanţei este un pas spre normalitate, care va duce la o detensionare a situaţiei create.

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, prin intermediul purtătorului de cuvânt al Administraţiei Pezidenţiale, că Guvernul Grindeanu a luat decizia corectă pentru a repara greşelile comise.

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cel care a dezvăluit primul intenţia Guvernului de a retrage ordonanţa, a încercat să lămurească decizia Executivului.

Articolul continuă după reclamă

Politicienii au reacţionat şi ei, imediat, aseară, după anunţul de la Palatul Victoria. Augustin Lazăr, procurorul general al României, s-a declarat uluit de reuşita societăţii civile.

Protestele au continuat în piaţa Victoriei si după anunţul Guvernului că va abroga astăzi Ordonanţa care a stârnit furia a sute de mii de români.