Observator » Ştiri sociale » HexiPharma a fost trimisă în judecată pentru zădărnicirea combaterii bolilor

HexiPharma a fost trimisă în judecată pentru zădărnicirea combaterii bolilor

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.03.2017, 19:42 | Modificat la 06.03.2017, 20:48

Compania fostului afacerist a fost trimisă în judecată pentru zădărnicirea combaterii bolilor şi se face responsabilă de alte sute de infracţiuni. Cu aceleaşi acuzaţii vor ajunge în faţa instanţei directorul executiv şi chimistul HEXI PHARMA.

Cele 39 de produse diluate şi distribuite într-o reţea de aproape 400 de spitale din ţară, spun procurorii, au dus la dezvoltarea microbilor şi a infecţiilor intraspitaliceşti în ultimii şapte ani. În tot acest timp, averea lui Dan Condrea rămâne sub sechestru.