Observator » Ştiri sociale » Ambulanţa de la Maternitatea "Elena Doamna" din Iaşi dă fiori femeilor însărcinate

Ambulanţa de la Maternitatea "Elena Doamna" din Iaşi dă fiori femeilor însărcinate

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.03.2014, 16:25 | Modificat la 26.03.2014, 16:37

Femeile care ajung la Maternitatea "Elena Doamna" din Iaşi se tem mai tare de ambulanţa spitalului decât de naşterea propriu zisă.

 Aţi recunoscut-o cu siguranţă şi dumneavoastră. E bătrâna Dacie Papuc. Una albă. De 15 ani, câţi are, poartă denumirea şi de "Ambulanţă" printre angajaţii Maternităţii "Elena Doamna". Ei s-au obişnuit cu ea. Mamele care ajung aici o privesc, însă, cu suspiciune. Cel puţin.

Tânăra mamă zâmbeşte amar. E la al doilea copil, dar nu s-a urcat în această maşină când a trebuit să meargă la spital, să nască. Şi nici n-ar face-o. Aşa că doctorii au organizat o campanie de strângere de fonduri.

Au fost cazuri, şi nu puţine, când medicii au plătit ei drumul părinţilor până la maternitate. Şi probabil o vor mai face, până vor reuşi să cumpere o Ambulanţă adevărată.

Articolul continuă după reclamă