Observator » Ştiri sociale » Amenințare cu bombă la o catedrală din centrul Aradului. Zeci de polițiști au fost mobilizați

Amenințare cu bombă la o catedrală din centrul Aradului. Zeci de polițiști au fost mobilizați

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 01.07.2018, 08:25 | Modificat la 01.07.2018, 09:52

A fost mobilizare generală, azi noapte, în faţa catedralei ortodoxe din centrul Aradului. Mai multe echipaje de forţe de ordine, inclusiv o echipă antitero, au fost alertate după ce s-a primit un telefon la 112 în care se vorbea de bombă.

A fost mobilizare generală, azi noapte, în faţa catedralei ortodoxe din centrul Aradului. Mai multe echipaje de forţe de ordine, inclusiv o echipă antitero, au fost alertate după ce s-a primit un telefon la 112 în care se vorbea de bombă.

Cum lăcaşul de cult era închis în miez de noapte, a fost sunat preotul să vină de acasă şi să deschidă biserica.

Echipa antitero a SRI a început imediat verificările. Specialiştii, împreună cu câine special antrenat, au scotocit în toate încăperile şi mobilierul din ele, iar curtea a fost luată la pas.

Articolul continuă după reclamă

După aproape două ore de verificări amănunţite, cum n-au găsit nimic, echipele de intervenţie s-au retras.

Urmează ca poliţiştii să dea de urma celui care a făcut gluma proastă.