Observator » Ştiri sociale » Animalele exotice confiscate din curtea lui Nuţu Cămătaru au ajuns la Grădina Zoologică din Târgu Mureş

Animalele exotice confiscate din curtea lui Nuţu Cămătaru au ajuns la Grădina Zoologică din Târgu Mureş

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 23.09.2019, 16:39 | Modificat la 23.09.2019, 17:39

Animalele sălbatice confiscate din curtea clanului Cămătaru, au de astăzi o casă nouă! Zoo Târgu Mureş s-a înnoit cu trei maimuţe japoneze şi doi coati sud-americani.

Animalele sălbatice confiscate din curtea clanului Cămătaru, au de astăzi o casă nouă! Zoo Târgu Mureş s-a înnoit cu trei maimuţe japoneze şi doi coati sud-americani. Cele cinci animalele s-au adaptat din prima clipă în noul lor adăpost şi chiar au comunicat cu celelalte animale din jur.

Femelele din rasa macac japonez s-au adaptat din prima clipă în noul adăpost şi în compania vecinilor. Masculul, în schimb, a fost puţin mai reţinut.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Înainte să plece spre Gărdina Zoologică din Târgu-Mureş, animalele exotice au fost supuse unui control medical.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Hrana preferată a acestor maimuţe sunt ouăle de pasăre, carnea de pui, dar şi legumele şi fructele. Noii lor îngrijitori le-au răsfăţat deja de când au ajuns la grădină.

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Şi coatii, un mascul şi o femelă, s-au împrietenit destul de rapid cu celelalte animalele ţinute în captivitate.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Cele cinci animalele exotice au fost ridicate de Garda de Mediu cu o săptămână în urmă, după ce au fost identificate în condiţii improprii şi fără documente pe domeniul clanului Cămătaru. O anchetă este acum în desfăşurare pentru a afla cum au intrat animalele în ţară.