Centrele de carantină din România, motiv de teamă
De la resorturi de patru stele până la locuri mizerabile şi mâncare stricată, asta găsesc românii ce vin de peste hotare şi sunt obligaţi să rămână în centrele de carantină din ţara noastră. Seara trecută a ieşit din nou scandal, iar nemulţumirile au venit de această dată şi din partea localnicilor, şi din partea celor carantinaţi.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
De la resorturi de patru stele până la locuri mizerabile şi mâncare stricată, asta găsesc românii ce vin de peste hotare şi sunt obligaţi să rămână în centrele de carantină din ţara noastră. Seara trecută a ieşit din nou scandal, iar nemulţumirile au venit de această dată şi din partea localnicilor, şi din partea celor carantinaţi.
În localitatea Murighiol din Tulcea, centrul de carantină a fost amenajat într-un resort de patru stele. Acum, acolo sunt cinci persoane. Iar localnicii au mai multe nemulţumiri. Supărarea oamenilor e mai mare pentru ei trăiesc numai din turism şi astfel îşi pierd clienţii.
Locurile de carantină din București s-au epuizat, iar autoritățile au apelat la hoteluri pentru a caza oamenii care trebuie să stea în izolare.
Și nu doar în Capitala, ci şi în ţară sunt probleme. În Galaţi şase patroni de hoteluri şi moteluri au răspuns pozitiv la solicitarea autorităţilor. Aşa că au pus la dispoziţie 51 de camere cu băi proprii şi alte 27 cu toalete comune.
Iar în Maramureş primarul localităţii Borşa a anunţat pe o reţea de socializare că s-au finalizat lucrările de amenajare la 4 camere cu 22 de locuri speciale pentru carantină.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰