Observator » Ştiri sociale » Cerb căzut într-un lac de acumulare, salvat de pompierii din Braşov

Cerb căzut într-un lac de acumulare, salvat de pompierii din Braşov

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 23.02.2020, 16:34 | Modificat la 24.02.2020, 12:09

Intervenţie dificilă pentru pompierii din Braşov. Ei au fost chemaţi să scoată din apă un cerb. Animalul căzuse într-un lac de acumulare şi s-a zbătut zeci de minute, în încercarea disperată de a se apropia de mal.

  • Cerbul căzuse într-un lac de acumulare şi s-a zbătut îndelung, în încercarea de a se apropia de mal.
  • Salvatorii au făcut tot posibilul pentru a salva animalul.

Intervenţie dificilă pentru pompierii din Braşov. Ei au fost chemaţi să scoată din apă un cerb. Animalul căzuse într-un lac de acumulare şi s-a zbătut zeci de minute, în încercarea disperată de a se apropia de mal.

Cel mai probabil, a călcat pe stratul de gheaţă de la suprafaţă, iar aceasta a cedat sub greutatea sa. Un localnic l-a văzut şi a dat alarma.

Salvatorii au ajuns cu o barcă şi s-au chinuit din răsputeri să îl scoată cât mai repede din apa rece. Au reuşit într-un târziu, dar cerbul nu a supravieţuit.

Articolul continuă după reclamă