Observator » Ştiri sociale » Disperare la Combinatul de Apă Grea din Mehedinţi

Disperare la Combinatul de Apă Grea din Mehedinţi

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.08.2015, 13:19 | Modificat la 06.08.2015, 13:25

De două zile, angajaţii de la Combinatului de Apă Grea din Mehedinţi trec de la nădejde la disperare. Cei 1000 de oameni nu şi-au mai primit salariile de trei luni. Aseară şi azi, li s-a promis că vor primi 1.100 de lei dar, în contul lor nu a ajuns niciun ban

De două zile, angajaţii de la Combinatului de Apă Grea din Mehedinţi trec de la nădejde la disperare. Cei 1000 de oameni nu şi-au mai primit salariile de trei luni. Aseară şi azi, li s-a promis că vor primi 1.100 de lei dar, în contul lor nu a ajuns niciun ban

Protestul a început ieri dimineaţă, în poarta Combinatului Chimic de la Halânga. Cei 200 de angajaţi care intrau în tura unu au refuzat să-i schimbe pe colegii care lucrau de noapte. Oamenii spun că nu şi-au mai primit banii din luna mai.

Combinatul Chimic din Mehedinţi produce apă grea pentru reactoarele de la Cernavodă. În ultimii ani a adunat datorii foarte mari iar furnizorul a oprit livrările de cărbune. În urma negocierilor, conducerea a reuşit să obţină cărbune pe datorie dar situaţia angajaţilor rămâne în continuare incertă.

Articolul continuă după reclamă