Observator » Ştiri sociale » După ce le-a pus radarul în pădure, vor să le pună şi GPS pe camioane

După ce le-a pus radarul în pădure, vor să le pună şi GPS pe camioane

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 31.01.2016, 20:02 | Modificat la 29.12.2016, 19:35

În lupta cu defrişările ilegale autorităţile vor ca toate firmele care exploatează pădurile şi transportă lemn să îşi doteze maşinile cu sisteme de urmărire prin satelit. Pentru că radarul pădurilor a început să fie păcălit în zonele unde nu există semnal pe telefon. Mai mult, Ministerul Mediului vrea să şi anuleze avizele de exploatare ale firmelor care taie ilegal.

În lupta cu defrişările ilegale autorităţile vor ca toate firmele care exploatează pădurile şi transportă lemn să îşi doteze maşinile cu sisteme de urmărire prin satelit. Pentru că radarul pădurilor a început să fie păcălit în zonele unde nu există semnal pe telefon. Mai mult, Ministerul Mediului vrea să şi anuleze avizele de exploatare ale firmelor care taie ilegal.