Observator » Ştiri sociale » Florile Crăciunului își așteaptă cumpărătorii

Florile Crăciunului își așteaptă cumpărătorii

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.12.2015, 16:33 | Modificat la 16.12.2015, 16:52

E agitaţie mare în serele din Arad. Cultivatorii au pregătit pentru sărbători mii de Crăciuniţe. După ce au fost îngrijite atent câteva luni, florile îşi aşteaptă acum, în cea mai bună formă, cumpărătorii

E agitaţie mare în serele din Arad. Cultivatorii au pregătit pentru sărbători mii de Crăciuniţe. După ce au fost îngrijite atent câteva luni, florile îşi aşteaptă acum, în cea mai bună formă, cumpărătorii

Florile sunt ambalate cât mai frumos şi aşezate în cutii, ca mai apoi să ajungă în magazine. La Arad, serele sunt pline ochi cu crăciuniţe decorative care nu trebuie să lipsească din nicio casă de sărbători. Au crescut din butaşi aduşi tocmai din Olanda.

Frunzele se înroşesc practic doar de sărbători. Iar clienţii nu lipsesc deloc în această perioadă. Steaua Crăciunului, cum se numeşte de fapt floarea, este însă destul de pretenţioasă.

Articolul continuă după reclamă

La seră, o Crăciuniţă costă 10 lei, în regim en-gros. În acest sezon, cultivatorii din Arad au vândut 17.000 de flori în toata ţara.