Observator » Ştiri sociale » E lege! Elevii vor primi banane şi alte fructe proaspete, la şcoală

E lege! Elevii vor primi banane şi alte fructe proaspete, la şcoală

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.03.2018, 19:30 | Modificat la 05.03.2018, 21:06

Elevii vor primi, la şcoală, legume şi fructe proaspete, conform unei noi legi care a fost promulgată astăzi de preşedintele Klaus Iohannis.

Elevii vor primi, la şcoală, legume şi fructe proaspete, conform unei noi legi care a fost promulgată astăzi de preşedintele Klaus Iohannis. România face parte dintr-un program european de încurajare a consumului de fructe şi legume în şcoli, iar bananele n-ar trebui să lipsească, sunt de părere iniţiatorii lui.

Până acum, controversatul program Laptele şi Cornul a creat numeroase probleme, inclusiv cazuri grave de elevi care au ajuns la spital după ce au consumat produse primite la şcoală.