Observator » Ştiri sociale » La clătite, tot înainte! Braşovenii au dat gata câteva mii de porţii

La clătite, tot înainte! Braşovenii au dat gata câteva mii de porţii

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 23.02.2014, 19:27 | Modificat la 23.02.2014, 19:53

La clătite, tot înainte! Braşovenii au dat gata câteva mii de porţii umplute cu tot ce au găsit bucătarii mai gustos. De la somon, până la dulceţuri fine, creme pufoase sau pur şi simplu gem de casă.

Vedeta la festival a fost un lanţ de clătite, lung de de treizeci de metri. Din care s-au înfruptat cu poftă mai ales copiii.

Gălăgie mare pe străzile comunei Prejmer. Costumaţi în monştri şi strigoi, sătenii vor ca toată suflarea braşoveană să ia parte la Festivalul Clătitelor. Nu de alta, dar miile de porţii rumenite aşteaptă să fie umplute după placul pofticioşilor.

Festivalul este o tradiţie a saşilor din Prejmer şi se organizează an de an înainte de intrarea în Postul Paştelui evanghelic.

Articolul continuă după reclamă