Observator » Ştiri sociale » "LEUL" e primul în clasamentul bancnotelor purtătoare de MICROBI

"LEUL" e primul în clasamentul bancnotelor purtătoare de MICROBI

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.12.2013, 19:45 | Modificat la 22.12.2013, 22:10

Leul e mai tare decât euro şi dolarul american sau canadian. Din păcate, clasamentul în care moneda noastră domină este cel al banilor murdari la propriu.

Un studiu realizat de oameni de ştiinţă din Turcia şi Olanda a arătat că bancnotele româneşti sunt cele mai bune purtătoare şi transmiţătoare de stafilococ auriu şi E-coli.

30 de voluntari au atins bancnote din 7 ţări. Banii fuseseră contaminaţi cu cele două bacterii.

Testele au arătat că cei care au folosit leii româneşti s-au contaminat şi cu E.coli, şi cu stafilococul auriu. A doua cea mai murdară monedă din lume este dolarul.

Articolul continuă după reclamă