Observator » Ştiri sociale » Marian Vanghelie, regele din Ferentari

Marian Vanghelie, regele din Ferentari

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 13.03.2015, 19:12 | Modificat la 13.03.2015, 19:48

Unii se topesc de dorul lui, alţii se îneacă de la înjurat. Unii l-au uitat, alţii şi-l amintesc când dau în gropi. În Ferentari, e ca-n politică. Pomii sunt mereu înfloriţi, străzile se asfaltează zilnic, micii curg din cer, iar berea, la robinet

Unii se topesc de dorul lui, alţii se îneacă de la înjurat. Unii l-au uitat, alţii şi-l amintesc când dau în gropi. În Ferentari, e ca-n politică. Pomii sunt mereu înfloriţi, străzile se asfaltează zilnic, micii curg din cer, iar berea, la robinet

Blocurile sunt colorate, mai ceva ca-n almanahe, iar alegătorii îl aclamă. E regele lor, Marean, un primar de 5. De sector. 5. 

În Ferentari, copacii sunt înfloriţi tot timpul. Sub ei sunt canapele. Multe. Ca să stai liniştit la aer curat.

Articolul continuă după reclamă

Vanghelie s-a gândit să mai dreagă puţin busuiocul şi a tras o vopsea peste blocuri. Cum a văzut el în almanahe că e la Burano. Lângă Venezia. Marian a adus multe. Telefoane gratis în campania electorală, cuptoare cu microunde, excursii, vanghelioane şi mici fără număr.

Steaua lui a apus când Victor Ponta a preluat partidul. Iar Vanghelie a închis robinetul cu bani. Iar PSD a răams fără sediul organizaţiei Bucureşti.