Observator » Ştiri sociale » Maşina electrică nu are priză la noi

Maşina electrică nu are priză la noi

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.05.2015, 19:37 | Modificat la 16.05.2015, 20:12

Şi ca să scape de poluare, România ar putea avea mai multe maşini electrice. Dacă ar fi şi prize. Statul trebuie să monteze 10 mii de prize pentru alimentarea lor. Producătorii de maşini de la noi fac deja turisme electrice, doar că nu sunt căutate

Şi ca să scape de poluare, România ar putea avea mai multe maşini electrice. Dacă ar fi şi prize. Statul trebuie să monteze 10 mii de prize pentru alimentarea lor. Producătorii de maşini de la noi fac deja turisme electrice, doar că nu sunt căutate

Doar 0,3% din totalul vânzărilor de maşini sunt din cele care funcţionează pe curent. O echipă Observator a testat astăzi o maşină clasică, în comparaţie cu una electrică alături de specialişti şi a descoperit avantajele şi dezavantajele ambelor modele. 

Liderii europeni cer, totuşi, României, ca în următorii ani să monteze 10 mii de prize stradale.

Articolul continuă după reclamă