Observator » Ştiri sociale » Mii de oameni au rămas fără apă potabilă

Mii de oameni au rămas fără apă potabilă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.01.2016, 07:24 | Modificat la 18.01.2016, 08:21

Mii de oameni au stat la cozi, în Pucioasa şi în alte patru comune, înarmaţi cu găleţi sau bidoane, ca să ia apă potabilă. La robinete nu mai curge nimic. Nu din cauza îngheţului, ci a unei bacterii.

 Mii de oameni au stat la cozi, în Pucioasa şi în alte patru comune, înarmaţi cu găleţi sau bidoane, ca să ia apă potabilă. La robinete nu mai curge nimic. Nu din cauza îngheţului, ci a unei bacterii. Analizele au arătat că apa nu mai e bună de băut.

În apa care ajungea în casele oamenilor din patru comune din judeţul Dâmboviţa, dar şi în oraşul Pucioasa a fost descoperită o bacterie foarte periculoasă. Cum era de aşteptat, asta i-a scos din sărite pe oameni.

Medicii îi sfătuiesc pe oameni ca la apariţia oricărui simptom digestiv să ceară de urgenţă ajutor.

Articolul continuă după reclamă