Observator » Ştiri sociale » Noapte albă pentru șefii ANAF. Motivul: gradul mic de colectare pe care Fiscul l-a înregistrat în primele luni din acest an

Noapte albă pentru șefii ANAF. Motivul: gradul mic de colectare pe care Fiscul l-a înregistrat în primele luni din acest an

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.03.2018, 19:32 | Modificat la 27.03.2018, 21:42

Ministrul Finanţelor a făcut noapte albă cu şefii ANAF. Toţi angajaţii cu funcţii de conducere au rămas la birouri până târziu în noapte.

Ministrul Finanţelor a făcut noapte albă cu şefii ANAF. Toţi angajaţii cu funcţii de conducere au rămas la birouri până târziu în noapte, la ordinul lui Eugen Teodorovici.

Motivul ar fi gradul mic de colectare pe care Fiscul l-a înregistrat în primele luni din acest an. Mai mult, România are cel mai mare deficit bugetar din 2010 până în prezent. În primele două luni ale anului, au fost cheltuieli de 5,5 miliarde de lei, cu 10 procente mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Cu toate acestea, ministrul Teodorovici dă asigurări că statul nu a depăşit deficitul asumat şi că toate cheltuielile au fost anticipate şi cuprinse în bugetul pentru anul 2018. 

Articolul continuă după reclamă