Observator » Ştiri sociale » O mamă riscă să facă închisoare pentru că nu vrea să-şi dea copilul de trei ani, grav bolnav. Iubitul italian, care nu l-a crescut niciodată, a câştigat în instanţă custodia

O mamă riscă să facă închisoare pentru că nu vrea să-şi dea copilul de trei ani, grav bolnav. Iubitul italian, care nu l-a crescut niciodată, a câştigat în instanţă custodia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.10.2016, 19:16 | Modificat la 30.11.2016, 12:45

Judecătorii români îi interzic unei mame să aibă grijă de băiatul ei de numai trei ani, diagnosticat cu autism şi sferocitoză. O afecţiune care necesită transfuzii de sânge periodice, şi îl face dependent de mama lui. Instanţa a decis că băiatul trebuie să se întoarcă la tatăl italian, care nu l-a vrut niciodată. A şi stabilit o amendă uriaşă pentru fiecare zi petrecută în plus, de cel mic, în România: 300 de lei.

Judecătorii români îi interzic unei mame să aibă grijă de băiatul ei de numai trei ani, diagnosticat cu autism şi sferocitoză. O afecţiune care necesită transfuzii de sânge periodice, şi îl face dependent de mama lui. Instanţa a decis că băiatul trebuie să se întoarcă la tatăl italian, care nu l-a vrut niciodată. A şi stabilit o amendă uriaşă pentru fiecare zi petrecută în plus, de cel mic, în România: 300 de lei.