Observator » Ştiri sociale » Pădurarii, înarmaţi cu arme cu muniție letală

Pădurarii, înarmaţi cu arme cu muniție letală

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.11.2019, 21:41 | Modificat la 27.11.2019, 21:43

Pădurarii vor primi arme cu muniţie letală şi vor putea trage dacă viaţa le este ameninţată. Asta prevede legea votată astăzi, în unanimitate, de Camera Deputaţilor după cazurile silvicultorilor atacaţi sau ucişi de hoţii de lemne.

Pădurarii vor primi arme cu muniţie letală şi vor putea trage dacă viaţa le este ameninţată. Asta prevede legea votată astăzi, în unanimitate, de Camera Deputaţilor după cazurile silvicultorilor atacaţi sau ucişi de hoţii de lemne. 

Doar în utlimul an, şase pădurari au fost omorâţi în timp ce încercau să apere pădurea. Până acum, personalul silvic era dotat doar cu puşti de vânătoare, greu de folosit împotriva animalelor sălbatice sau a hoţilor de lemn. 

Tot astăzi, parlamentarii au votat şi ca pădurarii care ies la pensie să primească automat cinci salarii compensatorii. Ca să intre în vigoare, legea trebuie promulgată de preşedintele Klaus Iohannis. 

Articolul continuă după reclamă