Observator » Ştiri sociale » România, singura ţară din UE care nu are staţii pentru maşinile electrice

România, singura ţară din UE care nu are staţii pentru maşinile electrice

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.01.2016, 19:40 | Modificat la 28.03.2017, 12:00

Maşinile electrice au priză la români. Anul trecut s-au cumpărat de două ori mai multe autoturisme electrice şi hibride decât în 2014. Cu toate acestea, nu există niciun plan cu numărul de staţii de încărcare care se vor construi în următorii ani. Iar ghidul de finanţare pentru construcţia lor întârzie să apară.

Maşinile electrice au priză la români. Anul trecut s-au cumpărat de două ori mai multe autoturisme electrice şi hibride decât în 2014. Cu toate acestea, nu există niciun plan cu numărul de staţii de încărcare care se vor construi în următorii ani. Iar ghidul de finanţare pentru construcţia lor întârzie să apară.