Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Schimbare majoră pentru tineri! Ce NU mai au voie să facă ca urmare a deciziei Senatului

Schimbarea aprobată de plenul Senatului îi afectează pe toţi minorii care obişnuiesc să frecventeze cluburi

de Redactia Observator

la 29.04.2015 , 16:39

Schimbarea aprobată de plenul Senatului îi afectează pe toţi minorii care obişnuiesc să frecventeze cluburi

Propunerea legislativă iniţiată de senatorul PNL Sebastian Grapă a fost adoptată cu 74 de voturi favorabile, informează Mediafax.

Prin proiectul de lege se interzice accesul minorilor care nu au împlinit 16 ani, neînsoţiţi, în unităţile de alimentaţie publică, respectiv baruri, cluburi, discoteci, unde se comercializează băuturi alcoolice şi tutun.

Articolul continuă după reclamă

În plus, se interzice comercializarea produselor alcoolice şi din tutun tuturor persoanelor care nu au împlinit 18 ani şi transmiterea, cu titlu oneros sau gratuit, a băuturilor alcoolice şi din tutun minorilor sub 18 ani.

Propunerea legislativă prevede, la sancţiuni, posibilitatea suspendării activităţii localului pe o perioadă de 30 de zile, pentru comercializarea de astfel de produse către minori.

Încălcarea legii se pedepseşte cu amendă de la 500 la 1.500 de lei.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri sociale » Schimbare majoră pentru tineri! Ce NU mai au voie să facă ca urmare a deciziei Senatului