Observator » Ştiri sociale » CATASTROFĂ NATURALĂ în Somalia. Seceta face RAVAGII! Peste 100 de persoane au murit în numai 48 de ore

CATASTROFĂ NATURALĂ în Somalia. Seceta face RAVAGII! Peste 100 de persoane au murit în numai 48 de ore

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 07.03.2017, 07:35 | Modificat la 07.03.2017, 08:12

Peste 100 de persoane au murit de foame şi de sete în numai 48 de ore în Somalia, ţară lovită de o secetă declarată catastrofă naţională. Pentru milioane de oameni, între care numeroşi copii, viaţa a devenit o luptă pentru supravieţuire.

Peste 100 de persoane au murit de foame şi de sete în numai 48 de ore în Somalia, ţară lovită de o secetă declarată catastrofă naţională. Pentru milioane de oameni, între care numeroşi copii, viaţa a devenit o luptă pentru supravieţuire.

Fermierii şi-au pierdut toate animalele, răpuse de sete, şi au luat cu asalt, împreună cu familiile, taberele organizaţiilor umanitare internaţionale.

La cantinele din Mogadişu s-au format cozi interminabile ale celor ce speră că vor prinde o porţie de mâncare.

Articolul continuă după reclamă

ONU avertizează că este nevoie urgentă de ajutoare, pentru ca foametea să nu cuprindă întreaga ţară.