Observator » Ştiri sociale » Simona Halep a fost eliminată din primul tur de la US Open, ultimul turneu de mare şlem al anului

Simona Halep a fost eliminată din primul tur de la US Open, ultimul turneu de mare şlem al anului

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 29.08.2017, 07:47 | Modificat la 29.08.2017, 09:38

Românca, favorita numărul 2 a competiţiei de la New York, a fost învinsă în 3 seturi de Maria Şarapova. Fosta lideră mondială, ajunsă între timp pe locul 146 în clasamentul mondial, a beneficiat de un wild-card din partea organizatorilor americani. Primele două seturi au fost extrem de echilibrate şi câştigate de fiecare adversară cu acelaşi scor, 6-4. În decisiv, deşi a fost încurajată din tribune şi de Nadia Comăneci, Halep nu a mai putut ţine pasul cu Şarapova şi a pierdut cu 3 la 6. Tot în primul tur de la US Open au mai fost eliminate şi Irina Begu şi Mihaela Buzăr-nescu.