ŞOCANT! Ritualuri de înmormântare duse la EXTREM
Macabrul dus la extrem: ritualuri extravagante de înmormântare
Macabrul dus la extrem: ritualuri extravagante de înmormântare
În regiunea Tana Toraja din insula Sulawesi, ritualurile de înmormântare capată accente extravagante; petrecerile organizate de sat durează zile în şir şi sunt suportate de familiile defuncţilor.
Torajanii nu privesc moartea ca final al vieţii, ci o simplă trecere spre Puya, tărâmul sufletelor.
Deşi sunt consideraţi predominant creştini, torajanii păstrează o parte din credinţele strămoşilor lor mai ales în privinţa morţii. În funcţie de sat, în fiecare an, familiile se reunesc ca să exhumeze cadavrele rudelor, să cureţe sicriele şi să le schimbe hainele. În timpul ritualului, membrii familiei dar şi apropiaţii fac poze rămăşiţelor iar oaspeţii sunt serviţi cu cafea ori ţigări.
În ultima zi de ritual, mormintele sunt sigilate iar localnicii ţin o slujbă creştină în urma căreia sacrifică, pentru prânz, porci şi bivoli.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰