Observator » Ştiri sociale » Special! În casa viitorului, căldura e gratis

Special! În casa viitorului, căldura e gratis

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 08.12.2014, 20:12 | Modificat la 08.12.2014, 20:36

Faptul că Pământul este suprapopulat, nu reprezintă nicio noutate! După cum nici încălzirea globală nu mai este ceva inedit

Faptul că Pământul este suprapopulat, nu reprezintă nicio noutate! După cum nici încălzirea globală nu mai este ceva inedit

Deci e foarte clar că, dacă nu ne vom schimba din temelii modul de a trăi, s-ar putea ca generaţiile viitoare să se confrunte cu un mare deficit de resurse primare, dar şi cu o schimbare climatică drastică.

Uniunea Europeană a făcut un prim pas în acest sens şi a emis o directivă care cere ca, până în 2020, toate casele construite să consume minimum de energie.

Articolul continuă după reclamă

Zis şi făcut, ordinul nu se comentează, aşa că în România au apărut primele case. pasive, după cum se numesc oficial. Prin ce se remarcă? Prin faptul că întreţinerea unei case spaţioase e ridicolă în raport cu întreţinerea unui apartament.