Observator » Ştiri sociale » Cele sapte tablouri de la muzeul din Rotterdam, furate cu un patent

Cele sapte tablouri de la muzeul din Rotterdam, furate cu un patent

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.07.2013, 07:23 | Modificat la 18.07.2013, 08:01

Cu un patent de trei euro, au furat sapte tablouri in valoare de zeci de milioane de euro. Totodata, au aruncat in aer o mostenire culturala inestimabila.

Familia care detinea capodoperele furate si arse de romani a facut o declaratie in exclusivitate pentru Observator: "Nu putem spune decat ca familia noastra regreta enorm ca aceste opere de arta nu mai exista. Nu le mai pot vedea publicul si iubitorii de arta. Dar nici noi, familia care le-a detinut. Si totul din lacomia altor oameni".