Antena Meniu Search
x

Curs valutar

''Zidul morţii'' din Suceava, semnalizat cu marcaje rutiere

După ce a fost acoperit cu lumânări şi coroane de flori, autorităţile au decis să înconjoare ''zidul morţii'', de la ieşirea din Suceava, cu marcaje rutiere.

de Redactia Observator

la 19.01.2014 , 08:53

Au fost finalizate lucrările la semnalizarea celor două benzi care ocolesc peretele de beton, iar muncitorii au montat sute de panouri reflectorizante.

Toate acestea, la aproape o lună de când capcana dintre şosele a luat viaţa unui tânăr de 21 de ani.

Şoferii au observat o diferenţă radicală, odată cu apariţia noilor panouri şi a marcajelor rutiere, pe şoseaua de centură a Sucevei.

Vezi și

Luată mai devreme, o astfel de măsură putea să salveze vieţile a patru oameni. În memoria lor au protestat sute de suceveni, care au pornit săptămâna trecută, în marş, către pilonul de la marginea oraşului.

Pe acelaşi subiect

Muncitorii au deschis şi cel de-al doilea sens ocolitor, care l-a indus în eroare pe un tânăr de 21 de ani, la începutul acestei luni.

Tânărul a ţinut drept de volan, fără să observe indicatoarele acoperite de ceaţă, când maşina lui s-a izbit cu putere de zidul de beton.

Neobişnuit cu noile modificări, un şofer a intrat pe contrasens, cu toate că există un panou cu lumină intermitentă, care trimtie către sensul corect de mers.

Măsurile au fost luate de autorităţi după doi ani în care constructorul zidului s-a arătat indiferent faţă de pericolul la care i-a expus pe şoferi.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii

Nu se mai pot adăuga comentarii la acest articol


Întrebarea zilei
Obişnuiţi să rămâneţi până la finalul Slujbei de Înviere sau plecaţi imediat după împărţirea luminii?
Observator » Ştiri sociale » ''Zidul morţii'' din Suceava, semnalizat cu marcaje rutiere