Observator » Ştiri sociale » Zilierul plateste impozite, dar nu primeste nimic

Zilierul plateste impozite, dar nu primeste nimic

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.05.2011, 23:47 | Modificat la 12.06.2018, 21:50

Una dintre minunile noului Cod al Muncii este ca ii saraceste pe zilieri! Omul care lucreaza cu ziua va plati impozite la stat ca orice persoana angajata cu un contract batut in cuie. Cat au de platit zilierii? Tot 16%, dar chiar daca va plati impozit, zilierul nu va avea nici asigurare de sanatate, nici ajutor de somaj si nici pensie.

Una dintre minunile noului Cod al Muncii este ca ii saraceste pe zilieri! Omul care lucreaza cu ziua va plati impozite la stat ca orice persoana angajata cu un contract batut in cuie. Cat au de platit zilierii? Tot 16%, dar chiar daca va plati impozit, zilierul nu va avea nici asigurare de sanatate, nici ajutor de somaj si nici pensie.