Albania s-a calificat la Euro 2024 după un egal cu Moldova

Calificări Euro 2024. Albania s-a calificat la competiţia de anul viitor, din Germania. Echipa naţională a Albaniei a încheiat la egalitate, vineri, în deplasare, scor 1-1, cu echipa naţională a Moldovei, într-un meci din grupa E a calificărilor pentru Euro 2024, scrie news.ro.

la 17.11.2023, 22:26

Albania s-a calificat la Euro 2024, după un egal cu Moldova
Albania s-a calificat la Euro 2024, după un egal cu Moldova - Profimedia

Albanezii aveau nevoie de un punct pentru a fi siguri de calificare la turneul final al Euro 2024, iar strategia antrenorului Sylvinho a fost ofensivă. Sokol Cikalleshi a deschis scorul în minutul 25, după un penalti acordat pentru faultul lui Revenco la Seferi, şi la pauză oaspeţii intrau în avantaj la cabine. Egalarea a venit în minutul 88, când Vladislav Baboglo a înscris din cornerul executat de Vadim Raţă, fotbalistul lui FC Voluntari.

Calificări Euro 2024. Albania-Moldova s-a încheiat cu scor 1-1

S-a încheiat 1-1 şi Albania este pe primul loc în grupa E, cu 14 puncte, Albanezii s-au calificat pentru turneul final al Euro 2024. Bătălia pentru al doilea loc calificant se dă între Cehia (11 puncte), Moldova şi Polonia, cu câte 10 puncte. Cehii mai au două meciuri de disputat, primul chiar vineri seara, împotriva Poloniei.

Într-un alt meci, în grupa H, Finlanda a învins Irlanda de Nord cu 4-0, prin golurile reuşite de Pohjanpalo (min. 42 penalti), Hakans (min. 48), Pukki (min. 74) şi Lod (min. 88).

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?