Observator » Sport » Andrei Istrate, bronz la europenele U21 de tenis de masă. A ajuns pe podium şi la dublu, alături de Iulian Chirița

Andrei Istrate, bronz la europenele U21 de tenis de masă. A ajuns pe podium şi la dublu, alături de Iulian Chirița

Andrei Istrate, bronz la Campionatul European U21 de tenis de masă de la Sarajevo Andrei Istrate, bronz la Campionatul European U21 de tenis de masă de la Sarajevo - Federația Română de Tenis de Masă
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.04.2023, 16:15 | Modificat la 09.04.2023, 16:15

Andrei Istrate a obținut duminică medalia de bronz la Campionatul European U21 de tenis de masă de la Sarajevo, în proba de simplu masculin. Andrei Istrate a devenit astfel dublu medaliat european la U21, după medalia de bronz obţinută ieri la dublu masculin, alături de Iulian Chirița.

În Sarajevo, Andrei Istrate a dominat grupele din care a făcut parte și a bifat opt victorii consecutive la simplu masculin, iar înfrângerea din semifinala cu Csaba Andras (Ungaria), scor 1-4 (12-14, 11-9, 4-11, 6-11, 8-11), i-a adus poziția a treia a podiumului, a transmis Federația Română de Tenis de Masă.

La un pas de semifinale și zona medaliilor s-au aflat și alți doi juniori români, protagoniști ai unor meciuri strânse, în sferturile de finală. 

  • Iulian Chirița - Milosz Redzimski (Polonia) 2-4 (4-11, 10-12, 11-2, 11-6, 10-12, 2-11)
  • Eduard Ionescu - Samuel Kulczycki (Polonia) 3-4 (11-7, 11-13, 8-11, 14-12, 8-11, 12-10, 6-11)
Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările