Anglia a învins România pentru prima dată în ultimii 51 de ani, scor 1-0 (1-0), într-un meci amical disputat, duminică, la Middlesbrough. Cu excepţia lui Stanciu şi a lui Nedelcearu, jucătorii celor două echipe au îngenuncheat înaintea startului meciului, în semn de solidaritate cu mişcarea Black Lives Matter. O parte dintre spectatorii prezenţi pe stadionul din Middlesbrough au huiduit acest moment. Spre nemulţumirea unei părţi a fanilor englezi, jucătorii antrenaţi de Gareth Southgate îngenunchează de un an înaintea fiecărui meci pe care-l dispută.

la 06.06.2021, 21:31

A marcat: Rashford '68 (p). 1-0, min. 68: Debutant în echipa naţională, Tiberiu Căpuşă (jucător al echipei Viitorul care a evoluat sezonul trecut împrumutat la Chindia) l-a faultat pe Grealish în careu, la un minut după ce a intrat pe teren. Rashford a transformat lovitura de la 11 metri;

În minutul 77, Chiricheş l-a faultat în careu pe Calvert-Lewin şi arbitrul a dictat din nou penalty. Niţă a apărat şutul lui Henderson de la 11 metri. În minutul 40, un spectator cu bustul gol a pătruns pe teren şi a fost destul de repede prins şi evacuat de forţele de ordine.

Un individ a pătruns pe teren, la bustul gol

DPA Images / Nick Potts via Hepta

Anterior, Anglia a învins ultima oară România la Cupa Mondială din Mexic, din 1970, cu scorul de 1-0. Englezii au câştigat, duminică, pentru prima dată pe teren propriu împotriva României. Palmaresul întâlnirilor România - Anglia este egal, trei victorii, şase egaluri, trei înfrângeri.

Au evoluat următoarele echipe la meciul Anglia - România:

Anglia: Johnstone – Godfrey, White, Mings, Shaw (Trippier '75) – Grealish, Phillips (Henderson '46), Ward-Prowse (Rice '65) – Rashford (Lingard '75), Calvert-Lewin (Watkins '82), Sancho (Bellingham '66). Selecţioner: Gareth Southgate;

România: Niţă – Sorescu (T. Căpuţă '66), Chiricheş, Nedelcearu (A. Rus '84), Camora – Cicâldău (Budescu '80), P. Marin, Stanciu – Păun (Băluţă '80), Alibec (I. Hagi '66), A. Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: A. Ivan '58

Arbitru: Tiago Bruno Lopes Martins (Portugalia).

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Anglia a învins România după 51 de ani, scor 1-0. Doar Stanciu şi Nedelcearu nu au îngenuncheat în solidaritate cu BLM