Meciul din Grupa F dintre Cehia şi Turcia, scor 1-2, din grupa F de la Euro-2024, a fost unul animat, arbitrul Istvan Kovacs acordând 18 cartonaşe (16 galbene şi 2 roşii). Un record în istoria Campionatului European.

la 27.06.2024 , 11:49

Deşi turcii s-au impus (2-1), meciul a fost animat pentru că s-a jucat adesea la limită, iar după fluierul final a avut loc o încăierare. Arbitrul meciului, Istvan Kovacs, a avut mult de lucru, împărţind un număr record de 18 cartonaşe (16 galbene, 2 roşii). Pe lângă Antonin Barak, care a fost eliminat pentru două galbene în prima repriză (11 şi 20), partenerul său Tomas Chory a fost şi el eliminat după meci.

Cehia a rămas în zece oameni în min. 20, când Barak a primit al doilea cartonaş galben. Pe acest fond a venit şi prima ocazie a turcilor, dar Stanek a reţinut şutul-centrare al lui Barîş Yilmaz (29). Kenan Yildiz putea primi şi el al doilea cartonaş galben, dar Kovacs a arătat indulgenţă în finalul primei reprize.

Înaintea EURO 2024, ambele victorii ale Turciei la Campionatul European fuseseră obţinută contra Cehiei, 3-2 la EURO 2008 şi 2-0 la EURO 2016, de fiecare dată în ultimul meic din faza grupelor.

Turcia s-a clasat pe locul secund şi va juca în optimi contra Austriei.

Aţi ratat vreo vacanță din cauza întârzierii sau anulării unui zbor?
Observator » Sport » Arbitrul român Istvan Kovacs a acordat cele mai multe cartonaşe din istoria EURO, la meciul tensionat dintre Turcia şi Cehia