CFR Cluj a câştigat meciul cu Universitatea Craiova, scor 2-1. Este al cincilea titlu consecutiv obţinut de ardeleni şi al optulea din palmares.

la 16.05.2022, 00:03

- Inquam Photos / Cristi Vescan

Meciul din Gruia, jucat în faţa a 12.000 de oameni, a început practic de la scorul de 1-0. Boateng a deschis scorul pentru CFR în minutul 2, dintr-o fază suspectă de off-side. În repriza a doua, Debeljuh a profitat de o greşeală a fundaşului Găman şi a dus scorul la 2-0 pentru CFR Cluj. Mateiu a marcat singurul gol al Universităţii Craiova, în minutul 61.

Este al doilea titlu de campioană pe care CFR Cluj îl câştigă după un meci cu Universitatea Craiova. CFR Cluj a mai câştigat campionatul în 2008, 2010, 2012, 2018, 2019, 2020 şi 2021.CFR Cluj mai are de jucat un meci din play-off-ul acestei ediţii de campionat, cu FCSB, dar echipa ardeleană este deja matematic campioană.

Echipele de start:

• CFR Cluj: Letica – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Bordeianu – Păun (Omrani ’62), Debeljuh (Yuri ’73), Birligea (Petrila ’62)
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, Găman (Roguljic ’75), Vătăjelu – Screciu, Mateiu (Nistor ’66) – Baiaram (Markovic ’66), Creţu (Vînă ’83), Ivan – Koljic

Şi pentru Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, este al cincilea titlu consecutiv obţinut cu echipa din Cluj după succesele din 2018, 2019, 2020 şi 2021. Dan Petrescu mai are un titlu de campion în Liga 1, ca antrenor, alături de Unirea Urziceni din sezonul 2008-2009. Clasamentul play-off-ului: 1. CFR Cluj – 57 de puncte, 2. FCSB – 53, 3. Universitatea Craiova – 45, 4. FC Voluntari – 32, 5. Farul – 32, 6. FC Argeş – 27.

Ultima etapă a play-off-ului va avea următorul program:

• 20 mai, ora 20.30: Universitatea Craiova – Farul
  • 22 mai, ora 20.30: FCSB – CFR Cluj
  • 23 mai, ora 17.30: FC Argeş – FC Voluntari

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1. CFR Cluj este din nou campioana României: al cincilea titlu consecutiv pentru ardeleni