Echipa Chindia Târgovişte a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, partida cu FC Voluntari, în ultima etapă a play-out-ului din Superligă. Chindia a revenit după ce a fost condusă cu 2-0, dar a retrogradat în Liga 2, transmite news.ro.

la 19.05.2023, 22:33

jucător de la Chindia Târgoviște
Chindia Târgovişte a retrogradat în Liga 2, la meciul de inaugurare a stadionului - Profimedia Images (arhivă)

Chindia şi-a inaugurat stadionul cu o contraperformanţă: echipa a retrogradat din Superligă şi va juca la anul în Liga 2.

Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, prin două goluri marcate pe final de repriză. În minutul 42, la o degajare a portarului Mihai Popa, fundaşii Orozco şi Celea au gafat nepermis, iar mingea a juns la Nemec. Acesta a pătruns în careu şi a şutat în portarul Moldovan, dar Damaşcan a reluat în plasă mingea respinsă de goalkeeperul gazdelor. În minutul 45+2 Kevin Meleke a făcut 2-0 pentru Voluntari.

Chindia a revenit în joc prin Neguţ, care a redus din diferenţă în minutul 48, iar în minutul 75 gazele au egalat printr-un şut superb al lui Şerban.

Chindia a terminat pe locul 9, cu 23 de puncte, iar FC Voluntari este pe locul secund în play-out, cu 34 de puncte

CHINDIA: D. Moldovan - Orozco, Corinus (Ad. Ioniţă 46), Celea, Dumitraşcu – M. Dulca (Neguţ 46), Akhmatov - D. Popa, Perianu (A. Şerban 64), Popadiuc (Vorobjovas 70) – Cooper (S. Buş 70). ANTRENOR: Anton Petrea

FC VOLUNTARI: M. Popa - Ulrich Meleke, Matricardi, Armaş - C. Costin (C. Paz 79), Raţă (Helder Tavares 79), Sigurjonsson, Aliji – Marcelo Lopes (Al. Vlad 68), Nemec (Kevin Meleke 45), Damaşcan (Dumiter 68). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Corinus 22, Celea 64 / Matricardi 57, Dumiter 69, K. Meleke 74,  Sigurjonsson 76, M. Popa 89, U. Meleke 90+1

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Eugen Gheorghe, Mircea Orbuleţ - Viorel Nicuşor Flueran

Arbitru VAR: Istvan Kovacs - Daniel Mitruţi

Observator: Dan Victor Berbecaru

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Chindia Târgovişte a retrogradat în Liga 2, la meciul de inaugurare a stadionului