Dinamo - FC Argeş 6-1. "Câinii" au câştigat fără drept de apel cu FC Argeş, luni, în barajul pentru menţinere/promovare în Superliga.

la 29.05.2023, 22:11

Dinamo - FC Argeş 6-1. "Câinii" sunt la un pas de promovare în Liga 1, după victoria clară în faţa argeşenilor - Hepta

Dinamo a făcut o primă repriză de senzaţie şi a câştigat la un scor care face aproape de neconceput ratarea promovării.

Fundaşul francez Quentin Bena (15), a deschis scorul cu capul, în urma unui corner, apoi spaniolul Gorka Larrucea (24) a majorat diferenţa, profitând de mingea deviată de zid la lovitura liberă executată de Iulian Roşu. Francezul Lamine Ghezali a recuperat o minge şi i-a pasat lui Alexandru Pop (28), care a marcat spectaculos cu un lob peste portar. Lamine Ghezali a înscris al patrulea gol al lui Dinamo după o cursă spectaculoasă de la centrul terenului (40), transmite Agerpres.

După pauză, FC Argeş a jucat mai agresiv şi a reuşit să reducă din diferenţă, prin fundaşul croat Mario Zebic (55), după o minge respinsă greşit de Deniz Giafer la o lovitură liberă a piteştenilor. Doar un minut mai târziu, Dinamo a refăcut ecartul de pe tabelă, Dani Iglesias (56) marcând cu un şut din afara careului, deviat de Alin Drobrosavlevici. Ghezali a înscris al şaselea gol al echipei antrenate de Ovidiu Burcă (62), după o combinaţie cu Iulian Roşu şi o cursă splendidă.

FC Argeş, care a jucat din min. 64 în zece oameni, după eliminarea congolezului Kevin Koubemba, a reuşit să îşi creeze trei ocazii bune de gol, dar Arnold Garita (18) a şutat slab în situaţie de unu la unu cu portarul Dujmovic, Cătălin Tofan (45+2) a reluat peste poartă din 5 metri, la un corner, iar Ionuţ Şerban a şutat în transversală (81), după care Zebic a reluat afară mingea revenită.

Manşa secundă va avea loc la Piteşti, pe 3 iunie.

Echipele de start Dinamo - FC Argeş

Dinamo: Dujmovic – G. Moura, Giafer, Q. Bena, Amzăr – D. Iglesias, Larrucea, N. Roșu – I. Roșu, Al. Pop, Ghezali

Rezerve: Oncescu – Demici, Țîră, D. Irimia, V. Borcea, Al. Irimia, A. Șerban, Buleică, A. Florescu

Antrenor: Ovidiu Burcă

FC Argeș: Micle – Tofan, G. Turda, Zebic, Vianna – Bassong, Njike – A. Calcan, Koubemba, Jobello – Garita

Rezerve: S. Micu – Meza Colli, I. Șerban, Dobrosavlevici, Pîrbu, C. Moisie, Estevam, Jakolis, Mimito

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » Dinamo - FC Argeş 6-1. "Câinii" sunt la un pas de promovare în Liga 1, după victoria clară în faţa argeşenilor