Echipa Sepsi OSK a învins joi seara, în deplasare, soor 2-0, echipa bulgară ŢSKA Sofia, într-un meci contând pentru prima manşă din turul al doilea de calificare din Conference League.

la 27.07.2023, 22:07

Europa Conference League: Sepsi OSK a învins ŢSKA Sofia, scor 2-0. Păun şi Varga au adus victoria pentru echipa din Sfântu Gheorghe - Hepta

Pe Stadionul Bulgarska Armiya, la Sofia, Sepsi a avut ocaziile primei reprize. În minutul 27, la pasa în careu a lui Andres Dumitrescu, Safranko nu a putut ajunge la minge înaintea portarului Busatto, care a reţinut balonul în careul mic. Cosmin Matei a scăpat pe contraatac în minutul 29, dar a intrat în careu, singur cu portarul şi s-a complicat.

Sepsi OSK a învins ŢSKA Sofia, scor 2-0

Marius Ştefănescu a avut şi el două şanse mari, în minutele 41 şi 60, pentru ca în minutul 68 să vină şi golul oaspeţilor. A fost un contraatac la care patru jucători covăsneni - Ştefănescu, Rondon, Roland Varga şi Nicolae Păun au colaborat pentru ca Sepsi să deschidă scorul, după ce Păun i-a furat balonul unui Busatto nesigur. Acelaşi Busatto a greşit decisiv în minutul , când a ieşit cu balonul la picior, Rondon l-a deposedat, i-a pasat lui Roland Varga, iar acesta a şutat cu boltă, de la distanţă, stabilind scorul final. Pe final echipa română a mai trimis de două ori în bară, prin şutul lui Damaşcan (min. 88) şi la lovitura de cap a lui Ninaj (min. 89).

Victorie cu 2-0 pentru Sepsi, care aşteaptă fără mari emoţii returul de săptămâna viitoare, de la Sf. Gheorghe.

Echipele de start: ŢSKA SOFIA: Busatto - Mahmutovic, Koch (Sanyang 76), Cordoba - Turitsov, Carreazo, Lindseth (Shopov 76), Vion (Shaghoyan 75) - Heintz - Phaeton, Nazon (Estrada 66). ANTRENOR: Sasha Ilic.

SEPSI: Niczuly – Aganovic (Ninaj 57), D. Ciobotariu, M. Bălaşa, A. Dumitrescu - Alimi, N. Păun - M. Ştefănescu (Damaşcan 84), C. Matei (R. Varga 67), I. Gheorghe (Francisco Junior 84) – Safranko (Rondon 67). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Vion 47, Mahmutovic 71, Shopov 89 / Alimi 26, Ion Gheorghe 38, Niczuly 89, Phaeton 89

Arbitri: Jochem Kamphuis - Roy De Nas, Murat Kücükerbir - Martin Perez (toţi din Ţările de Jos)

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Sport » Europa Conference League: Sepsi OSK a învins ŢSKA Sofia, scor 2-0. Păun şi Varga au adus victoria pentru echipa din Sfântu Gheorghe